Pazar, Temmuz 14, 2024
Google search engine

Dersimliler Yeni Yaşam İçin Yürüdü

Dersim’de binlerce kişi yaşam alanlarını savunmak için yürüdü. Yürüyüş sonrasında düzenlenen mitingde, doğa katliamına “dur” demek için ortak mücadele çağrısı yapıldı.

Dersim’de ekosiste ve yaşam alanlarını korumak için binlerce kişinin katıldı bir miting düzenlendi. Dersim Emek ve Demokrasi Platformu’nun, “Biz kazanacağız, yaşam alanlarını savunuyoruz” sloganıyla düzenlediği mitinge Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Milletvekili Alican Önlü, HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüleri Menekşe Kızıldere, Naci Sönmez, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), HDP Bingöl İlçe Örgütleri, Bölge illerinden ekoloji aktivistleri, CHP Dersim İl Örgütü ve çok sayıda çevre örgütü katıldı.

BİNLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ

Seyit Rıza Meydanı’nda yapılan miting öncesinde binlerce kişi davul zurna ve zılgıtlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında “Madene hayır Dersim’e sahip çık”, “Dersim’de maden istemiyoruz” sloganları atıldı.

Mitingde ilk olarak konuşan Emek ve Demokrasi Platformundan Kenan Çetin konuştu. Çetin konuşmasında, “Ülkemizde doğa alanları şirketlere peşkeş çekiliyor. Karadeniz’deki direnişi de Dersim’den selamlıyoruz. Kaz Dağlarında, İliç’te bölge halkı tehlike altında. Ege’de zeytin ağaçları da saldırı altında. Ege’ye de selamlarımızı iletiyoruz” dedi.

Dersim’de aylardır ağaç kesimleri ve doğa katliamı yapıldığını belirten Çetin, buna ancak örgütlü mücadele ile “dur” denilebileceğini söyledi.

‘EKOLOJİ MÜCADELESİ POLİTİKTİR’

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Naci Sönmez de yaptığı konuşmada ekolojik mücadelenin de politik olduğunu vurguladı ve şöyle dedi:

“Dünyada da Türkiye’de de kapitalizm özellikle ekolojik alanlarda sürdürdüğü rantçı talancı siyasetiyle yer edinmeye çalışıyorlar. Kürdistan’da ise ekoloji talanı savaş tahribatı olarak kendini gösteriyor. Bu iki mücadeleyi dikkate alarak, harekete geçmeliyiz. Bu siyasal politik bir mevzudur. Sadece yeşili koruma meselesi değildir. Bu saldırılar politik saldırı olduğu için, bizde politik olarak cevap verebiliriz. Bu mücadeleyi merkezine almış partilerle birlikte birleşik mücadeleyi vereceğiz, bu ülkede özgürlük ve demokrasi mücadelesi için bedel ödemeye hazırız”

Ekolojik Birliği’nden Hatun Esen de konuşmasında çevre için örgütlü mücadele çağrısı yaptı:

“Doğa yok olduğu zaman bizlerin yaşamı olmayacak. Doğamızı sahip çıkmak için local direnişleri bırakalım örgütlü direnişe geçelim. İklim krizi kapıda, sular azalıyor. Munzur’u da Dicle’yi de Zilan’ı da koruyalım. Biz kazanacağız”

Konuşmaların ardından Dersim Doğa ve Kültür Derneği’nin ekolojik talanlara dikkat çeken skeci oynanıp, ardından miting halay ve zılgıtlarla sonlandı. (MA)

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler