Perşembe, Haziran 20, 2024
Google search engine

Ölmez ağacını yaşatacak karar

BirGün/EGE

Zeytinliklerin talanına karşı Danıştay’dan çarpıcı bir karar çıktı. Açılan davada Danıştay, zeytinlik alanlarda madencilik yapılamayacağına hükmetti. Çiftçi-Sen “Kazanan çiftçi oldu” açıklamasını yaptı.

Zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasına karşı yürütülen mücadele kazanımla sonuçlandı. Danıştay 8. ve 10. daireleri tarafından oluşturulan müşterek heyet, Zeytincilik Kanunu uyarınca zeytinlik alanlarda madencilik yapılamayacağına karar verdi. Süreç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle başlamıştı.

Davayı açan Çiftçi-Sen Sendikası’ndan yapılan açıklamada, “Çiftçilerimizi, ülkenin içinden geçtiği ekonomik ve sosyal koşullar içinde korumak amacıyla hukuki yolları başvurduk. Bu yolu etkili biçimde kullanan sendikamızın elde ettiği bu başarı diğer dosyalar için de emsal olacaktır” denildi. Açıklamada şunlar denildi; “Mahkemelerin, hakların güvencesi olması için açtığımız davayı ve ilgili yargı kararını sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Şimdilik kazanan zeytincimiz ve zeytinlik alanlar oldu.” Daniştay’ın kararında şu ifadeler yer aldı: Sökülen ve taşınan ya da madencilik faaliyeti nedeniyle tahrip olan zeytinlik alanların eski hale getirilmesinin mümkün olmaması sebebiyle yönetmeliğin uygulanmasının telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağı açıktır.”

***

NE OLMUŞTU?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın zeytinlik alanlarda madencilik faaliyeti yapılmasına yönelik yönetmelik değişikliğine karşı Çiftçi-Sen Sendikası dava açtı. Açılan davada, Danıştay 8. Dairesi, kanuna aykırı olarak, yönetmelikle zeytinlik alanlarında madencilik faaliyeti yapılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi. İlgili yönetmeliğin yürütmesini de durdurdu. Bakanlık karara itiraz etti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, itiraz sonrasında da, yargılamanın hem 8. Dairesi hem de 10. Dairesi’nden oluşan müşterek bir heyetle sonuçlandırılmasını karar bağladı. Aynı zamanda yürütmenin durdurulması kararını da kaldırdı. Ardından, Danıştay tarafından müşterek bir heyet oluşturuldu. Heyet Zeytincilik Kanunu uyarınca zeytinlik alanlarda madencilik yapılamayacağına hükmetti.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler