Pazartesi, Mart 4, 2024
Google search engine

Devlet ve sermaye el ele maden işçilerini bir kez daha katletti

Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Türkiye Taşkömürü Kurumu(TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında 14 Ekim saat 18:15 civarında grizu patlaması gerçekleşti.

Patlamanın olduğu maden ocağının önünden yapılan son bildirimlere göre 40’ın üzerinde madenci hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden madencilerin net bilgileri için resmi açıklamanın yapılması bekleniyor.

Amasra’da TTK’ya bağlı bir maden ocağında meydana gelen patlama esnasında vardiyada bulunan 110 işçinin üretim sahasında çalışmada olduğu bildirildi. Katliamın gerçekleştiği, eksi 300 kotta (deniz seviyesinin 300 metre altında) yer alan maden ocağındaki arama kurtarma çalışmaları sona erdi, yer altındaki kirli hava tahliye ediliyor. Patlamada 40’ın üzerinde madenci hayatını kaybetti. Sağ olarak kurtarılan madencilerin ise hastanede tedavisi sürüyor.

Patlama haberinin hemen ardından Soma ve İstanbul’dan Bartın’a yola çıkan Bağımsız Maden İş Sendikası yöneticileri de gece saatlerinde maden ocağı önüne ulaştı. Sendika heyeti adına açıklamada bulunan Başaran Aksu, özel sektörün madende kabul edilebilir olmadığına dikkat çekti.

Sourceumutsen

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler