Çarşamba, Haziran 19, 2024
Google search engine

Dereköylüler’den çevre eylemi

Korkuteli’nin Dereköy Mahallesi’nde açılmak istenen kömür ocağına karşı Attalos heykeli önünde eylem yapıldı. Eyleme öncülük eden Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan, “Zengin su kaynaklarına sahip Dereköy’de kömür ocağı istemiyoruz.” dedi.

Bölgelerine yapılacak olan kömür ocağına karşı yeni bir eylem süreci başlatan Korkuteli Dereköy Mahallesi halkı, Attalos Heykeli önünde buluştu. Manavgat Beşkonak’ta taş ve mermer ocaklarına karşı yürüttüğü mücadeleyle tanınan Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan’ın öncülük ettiği eyleme, Dereköy sakinlerinin yanı sıra CHP İl Başkan Yardımcısı Murat Ali Özer, CHP Eski Antalya Milletvekili Tuncay Ercenk, çevreci dernek temcileri ve aktivistler katıldı.  Burada bir basın açıklaması yapan Okudan, “Nasıl ki dün Beşkonak’ta açılması planlanan mermer ocaklarına ilişkin bölgemizin hem ekolojik hem ekonomik, hem toplumsal hem de hukuki gerekçelerimizi ortaya koyup mücadele verdiysek ise aynı mücadeleyi Korkuteli Dereköy’ümüz için de vereceğiz.” dedi.

CİDDİ ÜRETİM MERKEZİ

56 bin dönümlük ekilebilir arazisi bulunan Korkuteli’nin yüzde 75’inde sulu tarım yapıldığına dikkat çeken Okudan, “Korkuteli,  ihraç potansiyeli yüksek kayısı, şeftali elma gibi meyvecilikte yapılan ciddi bir tarımsal üretim merkezidir. Bilirsiniz ki tarımsal üretimin yapılabilmesi için en önemli unsur sulama suyudur. Dereköy Yaylası; Menevşelik, Varsak Yarıkpınar, Palazpınarı ve Yeleme olmak üzere 4 adet yeraltı içme suyu kaynağına ev sahipliği yapmaktadır. Bu kaynaklar Korkuteli ilçemize bağlı 17 köyümüzün içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Keza Korkuteli Barajı’mızın da en önemli ana kaynağını teşkil etmektedir Meyve üretimi yapılan bu köylerimizin hayat ana damarlarını bu kaynakların oluşturduğu çayımız ihtiva etmektedir. ” diye konuştu.

SU KAYNAKLARINA YAKIN

Geçen yıl ki UNESCO raporlarına bakıldığında 10 yıl içerisinde küresel ölçekte su kıtlığı yaşanılacağının öngörüldüğünü hatırlatan Okudan, “Biz Antalyalılar olarak yeraltı zenginliklerimizin çıkartılmasına karşı değiliz. Doğru lokasyondaki projelere destek dahi oluruz ancak su birkaç yıl içerisinde en önemli yeraltı zenginliğimiz olacak maden değeri taşıyacaktır. Su kaynaklarımızı kurutmaya ve kirletmeye hakkımız yoktur. Özellikle su kaynaklarının bulunduğu yakın lokasyonlara kömür ocağı, mermer ocağı, taş ocağı gibi hazırlanan projelere izin verilmesi yarın su kaynaklarının miktar ve kalite bakımından yetersiz kalmasına, erişilemez olmasına sebep olacak karar vericileri doğrudan etkileyecektir.” şeklinde konuştu.

PROJE İPTAL EDİLSİN

Halka rağmen atılan adımların ve yapılan projeler olumlu sonuçlanamayacağını belirten Okudan sözlerini şöyle sürdürdü: “Korkuteli ve Dereköy halkı, Dereköy’de izin verilen kömür ocağı santraline karşıdır. Gerekçelerimiz haklıdır ve başta valimiz olmak üzere milletvekillerinden bu projenin iptali yönünde gayret göstermelerini talep ediyoruz. Kömür ocağının açılması halinde doğacak sosyal ve idari krizin önüne geçmelerini istiyoruz. Doğal, tarihi ve kültürel mirasımızı korumak her ferdin görevidir. Dayanışma, birlik ve beraberliğimiz ile Beşkonak kazandı, inanıyoruz ki Dereköy de kazanacak. Dereköy sahipsiz değildir.”  Engin KORKMAZ

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler