Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Google search engine

ODTÜ Mezunları Derneği açıklaması

Sayın Üyemiz,

ODTÜ Rant Yolu olarak bilinen Bilkent-İncek Çevre Yolu Bağlantı Yolu ile ilgili son günlerdeki gelişmeler, ABB önünde üyelerimiz ve öğrencilerin darp edilmesi ile yaşananlar hiç kimsenin arzu etmediği bir noktaya gelmiştir. Bu gelişmelerin hemen ardından aynı akşam ABB yetkilileri Rant Yolu ile ilgili son derece manipülatif açıklamalar yaparak yaşananlardan ODTÜ’lüleri ve öğrencileri sorumlu tutmuştur. Ertesi günlerde de CHP Ankara İl Başkanlığı başta olmak üzere CHP merkez ilçe başkanlıkları, CHP kadın kolları aynı gün, aynı manşetle çıkan havuz medyası örneklerinde olduğu gibi aynı ifadeler ve benzer görsellerle basında ve sosyal medyada yer almış, yaşanan olaylardan ve gelinen noktadan ODTÜ’lüleri sorumlu tutmuşlardır.

Yaptıkları açıklamalarda ABB yetkilileri; bu projenin yararından bahsetmekte, yol üzerinde herhangi bir ağaç bulunmadığı, ekolojisine önem verildiği ve bu projenin “bölme değil, birleştirme çalışması” olduğundan dem vurmuşlardır. Bu gelişmelerin ardından ODTÜ Mezunları Derneği olarak daha önce konuyu ayrıntılı bir şekilde görüştüğümüz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan tekrar randevu istedik. CHP Ankara İl Başkanından randevu talep ettik. Talebimiz doğrultusunda 14 Kasım Pazartesi günü CHP Ankara İl Başkanı ve yetkililer ile görüşme yapma imkanı bulduk.

Görüşmede daha önce konunun uzmanları ve akademisyenler aracılığı ile hazırlanan rapor ile Derneğimizin konuya ilişkin yaklaşımını aktaran raporu sunduk. ABB yetkililerinin temel yanlışlıkları ve bu yolun neden arzu edilen hedeflere hizmet etmeyeceği konusundaki bilgileri aktardık. Ardından uzmanların hazırladığı alternatif çözüm önerilerimizi, bu konuda neler yapılması gerektiğini ve ODTÜ’lüler olarak taleplerimizi net olarak ifade ettik.

CHP Ankara İl Başkanı ve yetkililer, konunun kendilerine daha değişik şekillerde ifade edildiğini belirterek, konunun takipçisi olacaklarını, ABB Başkanı Mansur Yavaş ve belediye yetkilileri ile durumu tekrar gözden geçireceklerini bildirdiler. Rant Yolu konusunda tüm tarafları tatmin edecek ortak bir çözüm bulunana kadar da ODTÜ arazisine girilmeyeceğini ifade ettiler.

Gelinen bu noktada ABB uzmanları ve CHP Ankara İl Başkanlığı yetkililerine güvenmek istiyoruz. Bizlere verilen sözlerin ve taahhütlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Uzmanlığın, bilimin ve sağduyunun kazanacağını umuyoruz. Ortak akıl ile bu problemin çözüleceğine inanıyoruz. Görüşme doğrultusunda atılacak adımların takipçisi olmaya devam edeceğimizi bir kez daha kamuoyu ile paylaşırız.

Kentimizin ortasında son doğal ekolojik yaşam alanı olarak ODTÜ Ormanı tüm Ankara için bulunamaz bir zenginliktir. Yeşilin betonlaştırılması halka hizmet değil geleceğimizin ipotek altına alınmasıdır. Tüm yetkilileri bu sorumlulukla hareket etmeye ve rant projelerini bir an önce iptal etmeye davet ediyoruz.

ODTÜ Mezunları Derneği

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler