Çarşamba, Mayıs 29, 2024
Google search engine

İzmir Bergama Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi ölüm mü saçıyor?

22 Nisan 2024 Pazartesi günü tesis yakınındaki merada otlayan Armağanlar Mahallesi’nden bir keçi sürüsü zehirlendi. Sürüyü otlatan çoban, keçilerinin tesisten boruyla meraya salınan sudan içtikten 10 dakika sonra ölmeye başladığını söyledi. 10 keçisi olay yerinde öldü. İlçedeki bir veterinerden zehirlenmeye karşı enjeksiyonluk çözelti isteyip hasta olan keçilerine uygulayarak ölümleri durdurdu. İlçe tarım müdürlüğü görevlileri ve jandarma olay yerine gelerek incelemeler yaptı. İlçe tarım, yetkisi olmadığı gerekçesiyle sudan numune almadı, jandarma olay yeri sudan numune aldı. Ölü keçilerden biri inceleme için alıkonuldu. Henüz inceleme sonucuna ve su analizine dair bir sonuç alınamadı.

Aynı tesiste ocak ayında atık su artıma tesisi kurulduğu duyuruldu ve atık su arıtma tesisinin açılışını İzmir eski belediye başkanı Tunç Soyer yaptı.

Aynı tesiste 2023 yılı Şubat ayında ÇED süreci başlatılan “Atıktan Türetilmiş Yakıt Hazırlama Tesisi” projesi ise bölge için ciddi tehdit riski taşımakta. Çöpten üretilen yakıtlar aracılığıyla enerji üretimi amaçlanmakta. Hali hazırdaki tesisin doğaya verdiği zarar ortadayken eklenti yakıt tesisiyle bu tahribatın katlanarak artma riski bölge halkını endişelendirmekte.

İzmir merkez ve ilçelerinin çöpünün büyük çoğunluğunun geldiği tesisin yapıldığı yer orman arazisi ve etrafı bölge köylüleri için hayvan otlatmak amacıyla yoğun bir şekilde kullanılmakta.

Tesisten dışarıya bırakılan veya sızan suların bölge su kaynakları için ciddi tehlikeler taşıdığı ve çöplerin rüzgarla etrafa dağıldığı, yine rüzgarla tesisten çıkan zararlı gazların ve kötü kokunun etrafa yayıldığı bölge sakinlerince dile getirilmektedir. Bu şekilde devam etmesi durumunda bölge köylerinden göçlerin hızlanacağı ve doğal yaşamın yok oluşuna sebep olacağı aşikardır.

Olay bazı basın organlarınca “Dağdan gelen sudan içen keçiler öldü.” şeklinde verilmektedir. Bu şekildeki haberler olayın sebebini ve sebep olunan yıkımı görmezden gelmektedir.

Olayın takipçisi olacağız ve analiz sonuçlarına ulaşmaya çalışacağız.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler