Pazar, Temmuz 14, 2024
Google search engine

GÜNDOĞMUŞ KÖYLERİNDE TAŞ VE MERMER OCAKLARI YAPILMASINI İSTEMİYORUZ

Değerli basın mensupları, değerli arkadaşlar derelerimiz, ormanlarımız, sit alanlarımız kısaca doğamız çevresel etkileri düşünülmeyen, sadece kar odaklı politikalarla yok ediliyor.

Köylünün yaşam alanları her geçen gün daraltılıyor. Son yıllarda hızla yaygınlaştırılan taş ocakları, mermer ocakları doğaya olduğu kadar, bizlerin ve çocuklarımızın sağlığını da derinden etkilemektedir. Bizler geçimini tarım ve hayvancılıkla yapan köylüler olarak geçim kaynağımızı taş ocakları yüzünden kaybetmek istemiyoruz.

Değerli arkadaşlar aldığımız duyumlara göre Gündoğmuş ilçesi sınırları içerisinde çok sayıda taş ocağı açılması için süreç başlatılmıştır. Daha yakın bir tarihte ormanlarının büyük bir bölümünü yangınla kaybetmiş bir ilçenin dağına, taşına göz dikilmiş olması asla kabul edilemez. Dağlarımızda, yaylalarımızda taş ocağı ve mermer ocağı arayışı içerisinde olan şirketlere sesleniyoruz. Yaşamımızı kısıtlayacak bu tür girişimlere Gündoğmuş halkı olarak kesinlikle izin vermeyeceğiz. Buradan bu izinleri veren yetkililere de sesleniyoruz Köylerimizi korumak için bütün yasal, hukuki ve demokratik tepkimizi göstereceğiz.

Bugün burada Karadere Köyü sınırları içerisinde yapılmak istenen Taş Ocağı girişimine karşı toplandık ama burası temsili seçilmiştir. Gündoğmuş’un bütün köylerine yapılmak istenen Taş ve Mermer Ocaklarına karşı ortak mücadelemizi yürüteceğiz.

Elbette bizler doğamıza sahip çıkmaz isek yaşama. Barınma şansımız da ortadan kalkacaktır. Çünkü başka köyümüz ve toprağımız yok.

Bugün Köylülerimizin yanı sıra, Bizlere destek olan, İlçe dışından desteğe gelen kurum ve kişilere de teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Bizler yaşadığımız topraklarda bu doğa katliamına seyirci kalamayız. Hep birlikte sesimizi yükselteceğiz.

Mermer ve Taş Ocaklarına karşı daha önce kazanılmış onlarca emsal davalar var, Narağacı Köyü’ne yapılmak istenen ve yargının dur dediği dava bunlardan bir tanesidir. Demek ki hukuk ta burada yanlışa dur diyor. Gündoğmuş endemik bitkilerin, yaban hayatının, sit alanlarının ve tarihi dokunun korunması gereken ülkemizin önemli yerlerinden birisidir. Bu değerler hepimizin ve hep birlikte sahip çıkmakta bu nedenle önemlidir. Doğa hepimize gerekli, taş ocakları ise şirketlerin karlarını artıracak. Biz sonuna kadar doğamız için nöbete olacağız. Buradan bir kez daha sesleniyoruz Gündoğmuş’un doğasından ellerinizi çekin.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler