Çarşamba, Haziran 19, 2024
Google search engine

Kazdağları için Çanakkale Adliyesi’nde buluşma

0
Kazdağları için Çanakkale Adliyesi’nde buluşma
Kazdağları için Çanakkale Adliyesi’nde buluşma

Kazdağları için Çanakkale Adliyesi’nde buluşma

by
86 86 people viewed this event.

Dünya üzerinde biyolojik çeşitliliği ile sayılı ekosistemlerden biri olan Kazdağları’nın ne yazık ki %79’u madenlere ruhsatlandırılmış durumda. Yörede yaşayan halk bereketli yaşam alanlarını ve kurdu kuşu sincabıyla Kazdağları’nda yaşayan milyonlarca canlının yaşam hakkını korumak için maden şirketlerine karşı mücadele veriyor.

Bu şirketlerden biri olan Cengiz Holding, Kazdağları ekosistemi içinde devasa bir alanda yıkıma sebep olacak, 3 köyü haritadan silecek ve yakınındaki diğer köyleri de yaşanmaz hale getirecek, su kaynaklarına el koyacak 87513 ruhsat nolu Halilağa Bakır Madeni projesindeki ısrarına devam ediyor.

Halkın tüm itirazlarına, toplanan binlerce imzaya ve biliminsanlarının olumsuz görüşlerine rağmen geçtiğimiz yıl bakanlık tarafından projeye ÇED olumlu kararı verilmişti.

Yörede yaşayan ve en doğal hakkı sağlıklı bir çevrede yaşamak olan 81 yurttaş, Tema Vakfı, Çan Çevre Derneği, Ziraat Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Çanakkale Tabip Odası, İnsan Hakları Derneği, Ayvalık Tabiat Derneği, Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği, Gülpınar Sürdürülebilir Yaşam Derneği tarafından ÇED olumlu kararının iptali istemiyle dava açıldı.

Bilirkişilerin söz konusu alanda yapılacak projenin doğal ve kültürel varlıklar üzerinde geri dönüşsüz tahribata neden olacağı ve ÇED Olumlu kararının hukuka aykırı oluşu yönünde verdikleri görüş sonucunda Çanakkale 1. İdare Mahkemesi önce TEMA ve Çan Çevre Derneği’nin birlikte açtığı davada 17.06.2022 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Daha sonra 3.11.2022 tarihinde de 81 yurttaş ve 6 diğer kurumun birlikte açtığı davada aynı gerekçelerle yürütmeyi durdurma kararı verildi.

6 Aralık 2022 tarihinde 81 yurttaş ve 10 kurum olarak açtılan üç ayrı davanın da duruşması görülecek.

Tüm yaşam savunucularını, basın emekçilerini, demokratik kitle örgütlerini, Kazdağları’nı savunan herkesi 6 Aralık Salı Günü saat 10:00 Çanakkale Adliyesi görülecek davamıza destek olmaya çağırıyoruz.

Kazdağları Ekoloji Platformu

To register for this event email your details to xpcekolo@standart21.isimtescil.net

Register using webmail: Gmail / AOL / Yahoo / Outlook

 

Date And Time

06-12-2022 @ 10:00
 

Location

 

Event Types

Share With Friends