Pazar, Temmuz 14, 2024
Google search engine

Dünya Doğa Zirvesi’nde “sürpriz” ortaklaşma: 200 devlet Doğa Koruma Anlaşması’nı kabul etti!

Yaklaşık iki haftalık müzakerelerin ardından, Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen Dünya Doğa Zirvesi’nin katılımcıları ortak bir sonuç bildirgesi üzerinde anlaştılar. Yaklaşık 200 ülke, 2030 yılına kadar dünyanın kara ve deniz alanlarının en az yüzde 30’unu koruma hedefi belirledi. Ancak belgenin hukuki bir bağlayıcılığı bulunmuyor

Sahne tıpkı Paris İklim Sözleşmesi’nin imzalandığı sahneleri andırıyor. Onca çözümsüzlüğe rağmen çekiç masaya vurulur. Sevinç çığlıkları ve kucaklaşmalar yaşanır. Basına bir bayram görüntüsü yansıtılır. Sözleşme imzalanır!

Çin Çevre Bakanı ve 15. Dünya Biyoçeşitlilik Konferansı Başkanı Huang Runqiu 19 Aralık sabahı saat 3.30 sularında “Her şey hızla gelişti. Hiçbir itiraz görmedi” diyerek çekici masaya vurdu. 200 ülkenin katılımıyla oluşturulan bir Dünya Topluluğu’nun türlerin azalmasını sona erdirmek ve 2030 yılına kadar ekosistemlerin yok edilmesini durdurmak üzere anlaşmaya vardığını deklare etti.

Anlaşmanın hiçbir hukuki bağlayıcılığı yok

Yaklaşık iki haftalık müzakerelerin ardından, Kanada’nın Montreal kentinde düzenlenen Dünya Doğa Zirvesi’nin katılımcıları ortak bir sonuç bildirgesi üzerinde anlaştılar. Yaklaşık 200 ülke, 2030 yılına kadar dünyanın kara ve deniz alanlarının en az yüzde 30’unu koruma hedefi belirledi. Ayrıca biyoçeşitliliği korumak için daha fazla ödenek ayırmak zorunda olduklarını belirttiler. Diğer şeylerin yanı sıra, daha zengin ülkeler daha yoksul ülkelere 2025 yılına kadar yılda yaklaşık 20 milyar dolarlık bir yardımda bulunacak.

Hukuki olarak bağlayıcılığı olmayan bir belgenin kabul edilmesinin ardından, başlangıçta pazar akşamı için planlanan ve devam eden-nihayetlenmemiş müzakereler nedeniyle gerçekleştirilecek oturum, ilginç bir seyir izlemeye başlar. Ardından gecenin geç saatlerine ertelenen genel kurul oturumu, sabahın erken saatlerinde kopan alkışlar ve yüksek tezahüratlara sahne olur. Basına demeçler verilir. Fotoğraflar çekilir. Ortak bir bildirge deklere edilir.

“Ortak bir anlaşmaya varıldı” açıklamaları yapılmasına rağmen, bu anlaşmanın henüz hukuki bir bağlayıcılığı bulunmamakta.

*Haber ve fotoğraflar Zirve’ye delege olarak katılan Uluslararası İnsan Hakları Örgütü’nün iletilerinden derlenmiştir.

Sendika.Org (Ganime Gülmez)

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler