Pazar, Temmuz 14, 2024
Google search engine

“AMAZON SAVUNMASI” YERLİLERE EMANET Brezilya’da Çevre Bakanlığı da kadın Amazon Yerlisi Marina Silva’nın oldu

Yeni kabinesini açıklayan Lula, Yerli Halklar Bakanlığının ardından Çevre Bakanlığına da ilk devlet başkanlığı döneminde aynı görevi yürüten, Amazon’un talanına karşı mücadelenin öncülerinden Amazon Yerlisi Marina Silva’yı getirdi.

1 Ocak’ta yemin ederek göreve başlayacak olan Brezilya Devlet Başkanı Lula, dün bakanlıklara yaptığı atamalar arasında Çevre Bakanlığını Amazon Yerlisi, Marina Silva’ya verdiğini duyurdu. Lula, Yerli Halklar Bakanlığı’na bir başka Amazon Yerlisi Sônia Guajajara’yı getirmişti.

Lula seçim kampanyası sırasında Bolsonaro yönetimi altında rekor düzeylere varan Amazon’un ormansızlaştırılmasıyla mücadele sözü vermişti.

Luiz Inacio Lula Da Silva, dünkü basın toplantısında Amazon’un ormansızlaşmasına karşı verdiği mücadeleyle tanınan Marina Silva’yı Çevre Bakanlığına getirerek hükümetinin doğrultusunu Jair Bolsonaro hükümetininkinden keskin çizgilerle ayıracağını açıkladı. 

Kasım’da gerçekleşen COP 27 BM İklim Konferansı’ndaki konuşmasında Lula, Amazon’un korunmaması durumunda “iklim güvenliği olmayacağını” söyleyerek “sıfır” ormansızlaşma” sağlanacağına söz vermişti. 

Marina Silva 

Amazon yağmur ormanlarında dünyaya gelen Silva, kauçuk işletmelerinde bir çocuk işçi olarak başladığı yaşamında öğrenimini tamamlamayı başarmış ve Goldman Çevre Ödülü’ne değer görülen bir çevre hakları örgütçüsü olarak öne çıkmıştı.

Bakanlığa atanması, Lula yönetiminin çok geniş orman alanlarını talan eden yasadışı orman ürünleri sanayisine yönelik mücadele kararlılığının işareti olarak değerlendiriliyor. 

2003-2009 arasında Lula’nın İşçi Partisi (PT) üyesi olan Marina Silva, Lula’nın ilk Devlet Başkanlığı kabinesinde Çevre Bakanı olarak görev yapmış, ancak 2008’de bakanlıktan istifa etmiş ertesi yıl da “ekolojik politikalar” konusunda ihtilafa düştüğü partisinden ayrılmıştı. 

Marina Silva’nın öncülüğünde Çevre Bakanlığı onlarca koruma alanı yaratmış, çevre suçlularına yönelik cezalandırıcı bir çalışma başlatmış ve ormanı gözlem altında tutmak üzere yeni bir uydudan gözetim sistemi devreye sokmuştu.

Silva, 2014’te Brezilya Sosyalist Parti (PSB) adayı Eduardo Campos’un, Başkanlık seçimleri kampanyası sırasında geçirdiği uçak kazasında ölmesi üzerine PSB adayı olarak, İşçi Partisi (PT) adayı Dilma Roussef’in karşısında seçimlere girmiş ve ikinci turda kaybetmişti.

TIKLAYIN-Brezilya’da Devlet Başkanlığına İki Kadın Yürüyor

Silva, 2010 devlet başkanlığı seçimlerinde de Yeşiller Partisi’nin (PV) adayı olarak Lula’ya karşı yarışmış ve yüzde 20 oyla ilk turda üçüncü olarak elenmişti.

Lula’nın Ekim’de Bolsonaro’yu yenerek üçüncü kez Brezilya Cumhurbaşkanı olmasıyla, Marina Silva da 2003’ten başladığı Çevre Bakanlığı’nı görevine geri dönüyor. Silva, önceki görev döneminde ormansızlaşmanın başlıca sorumlusu olan tarım sektörünce bir diken olarak görülmüştü.

(AEK)

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Son Eklenenler